Gáty Zoltán főiskolai ének-zenetanár igazi polihisztor volt. Tanított, koncertezett, koncerteket szervezett, tanulmányokat írt, színdarabban szerepelt, verseket költött. A pápai Református Kollégium professzorának alkotó tevékenysége gazdag, színes életművet hagyott ránk.
Az önálló zenekari nyitány műfaját a 19. század közepén hódítja meg a feltörekvő magyar zeneszerző iskola. Ezt a műfajt rokoni szálak fűzik a klasszikus szimfóniához és a szimfonikus költeményhez. Ennek magyar kismestere volt Gáty Zoltán.
1. Magyar nyitány (1884) az első és egyetlen a zenekari művei közül, amit teljes zenekarra alkotott meg. Címlapján Erkel Ferenc sajátkezű aláírása is olvasható, ugyanis a művet átnézte és „elfogadta kis kurtítással".
2. Magyar nyitány (1891) vonószenekarra készült. A II. Magyar Nyitány zenei témái többnyire a század magyar népies műzene, a verbunkoszene kései emlékei. Határozott formai koncepcióval megfogalmazott mű.
3. Magyar nyitány (1894) Az 1894. január 27-29. között megrendezett Jókai Mór írói működésének 50 éves jubileuma alkalmából szervezett ünnepségre írta vonószenekarra.
4. (Ünnepi) Magyar nyitány (1900) A kétzongorás változat 1900-ra készült el a pápai állami
polgári leányiskola negyedszázados ünnepélyére. A városi színház 25 éves fennállására
rendezett „Jubiláris színielőadások"-ra Gáty Zoltán átírta zenekarra, ami 1907. január 12-én
hangzott el az ünnepségen.
Mára majdnem az Összes kézzel írt saját szerzemény elérhető digitális formában az interneten. 2014-ben merült fel az ötlet, hogy a nyitányok szimfonikus zenekaron szólaljanak meg úgy, ahogy azt eredetileg Gáty Zoltán megálmodta. A művek hangszerelését Horváth Adrián végezte el. Az első nyitányban csak Erkel Ferenc húzásait kellett alkalmazni. A második nyitányt pedig csak egy modernebb szimfonikus hangszerelésre kellett „feldúsítani". A negyedik nyitány két zongorás letétben, a harmadik pedig kamarazenekar, zongora, orgona hangszerelésben volt megírva. Ezeket újra kellett hangszerelni szimfonikus zenekarra.
Pápa város 800 éves programsorozata keretében 2014. október 11-én szólalhatott meg a Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ színháztermében a négy nyitány.
„Négy nyitánya nagyszerű kortükröt mutat számunkra. Zenéjéből megismerhetjük a századforduló korabeli Pápa kultúráját, hangulatát. Zenéje visszarepít minket a polgári kisváros mindennapjaiba, ünnepeibe.” /Horváth Adrián/