Kategória
kulturális örökség
Lőw Lipót

Lőw Lipót rabbi országosan ismert történelmi személyiség, aki a pápai zsidó hitközség legnagyobb hatású vezetője volt. 1846-ban került Pápára. Az ő nevéhez fűződik a zsinagóga építése, a zsidó iskola működése. Erős nemzeti elkötelezettsége volt egész életében. Magyar nyelven hirdetett igét a zsinagógában.

1848-ban az elsők között állt a nemzeti függetlenségért küzdő magyar haza szolgálatába. Számos alkalommal tartott lelkesítő beszédet a haza védelmére. Az ő érdeme volt, hogy 87 zsidó vallású férfi jelentkezett a pápai nemzetőrségbe, akik részt vettek a Dráva-vonal védelmében. Lőw Lipót is szolgálatot teljesített tábori lelkészként. Ekkor, 1848. júliusában mondta a sellyei táborban a közismertté vált lelkesítő beszédét a pápai nemzetőröknek, „nagyrabecsült társainak” „Isten velünk vagyon” címmel, amely rögtön meg is jelent nyomtatásban a pápai református iskola által. Majd további, honvédő buzdító beszédének következtében még 39 zsidó pápai fiatal állt be a honvédek közé és a zsidóság jelentős összegeket adományozott a haza megvédésére. Nyilvánosan kiállt a szabadságharc ügye mellett, ezért 1849. októberében elhurcolták, vallatták, majd 1950-től haláláig Szegeden teljesített szolgálatot rabbiként.

Ez a beszéd emléket állít a hazaszeretetnek, a pápai zsidóságnak, az 1848-as pápai hagyományoknak, a többkultúrájú városnak, amire büszkék lehetünk.

Részletek a beszédből:

„Legyetek erősek és bátrak, ne féljetek és ne rettegjetek tőlük; mert az Örökkévaló Istened, – ő maga elmegy veled, nem hágy el tégedet és el nem marad tőled.”

„I. Nem akarjuk pártolni az igazságtalanságot, hanem védeni akarjuk a jogot.

II. Nem akarjuk támogatni az önkényt, hanem gyámolítani akarjuk a törvényes szabadságot.

III. Nem akarjuk táplálni a durvaságot, hanem előmozdítani akarjuk a míveltséget.

IV. Nem akarjuk oltalmazni a pártütést, hanem megszilárdítani akarjuk felséges királyi trónunk.”

„Az Isten fordítsa felétek az arcát és adjon nektek békét: békét a hazában, békét a házatokban, békét a szívben, békét az életben, békét a halálban.”

A Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Veszprém Megyei Értéktár Bizottsága a nemzeti értéket 2017. február 13-án felvette a Veszprém Megyei Értéktár kulturális örökség szakterületi kategóriájába.

https://ertektar.vpmegye.hu/index.php/11-veszprem-megye-ertektar/kulturalis-orokseg/44-low-lipot