A burgonyából készült ételek egyik legkedveltebb és legelterjedtebb formája a cicege. Egész Magyarországon készítik, csak tájegységenként más és más az elnevezése. Ez lehet: bandurák, bere, beré, berét, berhe, bodag, bramborák, cicedli, cicege, enge-menge, görhöny, harula, kremzli, krumplibaba, krumplimálé, krumplirózsa, lapcsánka, lapotya, lapotyka, lepkepotyi, mackó, macok, matutka, nyist, pacsa, pacsni, placki, ragujla, recsege, röstiburgonya, rösztike, taccs, tócsi, toksa…
Az alaprecept a legszegényebb időket idézi: reszelt nyers krumpliból és lisztből zsírban kisütött egyszerű étel. Ma már sok változata ismert, fűszerek, hagymák, tej, tejföl, tojás hozzáadásával. Legelterjedtebb talán a reszelt nyers krumpli, liszt, só, bors, fokhagyma, tojás felhasználásával olajban vagy zsírban kisütött, tejföllel megkent cicege.
Általános elkészítése: a krumplit meghámozzuk, almareszelőn (vagy sajtreszelőn, ki hogyan szereti) lereszeljük. Lisztet, tojást, sót, borsot adunk hozzá. Jól összekeverjük, majd a serpenyőben felforrósított olajba egy-egy evőkanálnyi masszát teszünk és kb. 1 cm vastagra lenyomkodjuk. Mindkét oldalát aranybarnára sütjük. Forrón tálaljuk, sót és tejfölt kínálunk hozzá felszolgálásakor.
A cicege sokoldalú étel. Nemcsak önálló fogásként, esetleg szószokkal kínálják, de köretként is fogyasztják. Nemcsak húsok mellé, de főzelékhez, salátákhoz adva is megállja a helyét, esetleg egy leves után második fogásként is kiváló.
Nagy előnye ennek az ételnek, hogy olcsó, könnyen és gyorsan elkészíthető, s nagyon finom.
A Gólyafészek Vendéglő dicséretére legyen mondva, hogy étlapján évek óta szerepel elsősorban köretként, de kérésre önálló fogásként is felszolgálják tejföllel, sajttal vagy egyéb öntettel.