Kategória
kulturális örökség
Ferences templom

A ferencesek a 13. századtól vannak jelen Magyarországon. Sokat tettek a magyar anyanyelvű kultúra megteremtéséért. A török hódoltság korában sorsközösséget vállaltak az üldözöttekkel, a magyar hazafiságot és a reményt erősítették keresztény hitükkel az emberekben. A 20. században szegénygondozással, kórházi és börtön-pasztorációval igyekeztek segíteni a rászorulókon.

Pápára a 15. század közepén, a város akkori földesurai, a Garai család telepítette le őket. 1559-ben Enyingi Török Bálint földesúr protestáns utódai által sanyargatott ferencesek kénytelenek voltak elhagyni a várost. Csak 1660-ban, gróf Esterházy Ferenc földesúr jóvoltából tértek vissza városunkba. A földesúr és felesége, Thököly Katalin anyagi áldozatvállalásával építtették fel a mai templomot és kolostort. A szerzetesek békében folytathatták lelkipásztori, népművelői tevékenységüket egészen 1950-ig, a szerzetesrendek feloszlatásáról szóló kommunista rendeletig. A rendház, a könyvtáruk a kultúra fellegvára volt, tele értékes egyházművészeti kinccsel, ősnyomtatvánnyal, Káldi-féle bibliafordítással, Schedel-világkrónikával, Thúróczy krónikával,  várostörténeti szempontból is fontos levéltári anyaggal.

A ferences szerzetesrend legfontosabb eszméi: a lelki gyermekség (az őszinte hit és felebaráti szeretet), a belső szabadság (a becsvágytól és szenvedélyektől való mentesség), a szolgáló szeretet (a közösség szolgálata, cselekvő patriotizmus). Jelmondatuk: „Pax et bonum” (Áldás és békesség.). Ezt gyakorolták, amíg tehették városunkban. A ferencesek szolgálatának jellemzői: a hazafiság, kultúraápolás, esztétikai igény, példamutatás, kétkezi munka megbecsülése, vallási élet irányítása és gyakorlása,            szociális tevékenység.

Ahogy Somfai János fogalmazta meg javaslatában: „Szeretnénk a ferencesek többévszázados szolgálatának, szellemi kulturális tevékenységének elismerését, szellemiségének fenntartását, egyszersmind a jelenleg veszélyeztetett szakrális kincsek, templomi- kolostori tárgyak, nevezetességek védelmét, Pápa városában tartását elérni.”. Meg kell őrizni, védeni a ferencesek szellemi és tárgyi örökségét, hiszen városunk kincsei ezek.