Kategória
kulturális örökség
Tanulmány

Korsós Bálint ezzel a tanulmányával azt igazolja, hogy Jókai Mór Pápán eltöltött éveinek lenyomatai miként vannak jelen Jókai műveiben. A tanulmány születésekor a Pápai Református Kollégium Gimnáziumának magyar-történelem szakos tanára, igazgatóhelyettese volt.

A tanulmány – a pápai hatásokról Jókai írásművészetében – felhasználja:

Nádasdy Lajos: Pápai diákemlékek Jókai regényeiben = Életünk 1975. 2. 151-152., Bodolay Géza: Jókai „pozsonyi" rektorprofesszora és „debreceni” diákdala a pápai kollégiumban = ItK 1982. 5-6. 699-709. c. írásokat.

Korsós Bálint tanár feltárja Jókai Mór műveiben a pápai professzorok, a Dunántúl református kollégiuma országos hírű tudós tantestületének hatását. A nagy hatással bíró tanári kar színvonalát mutatja, hogy öt vagy több nyelven beszéltek. Előadásaik, könyveik, közéleti és tudományos szerepléseik is mutatták szellemi, szakmai, példamutató felkészültségüket.

Így például a pápai legenda: Mándi Márton István, a neves nyelvész filozófus tevékenységét.

Bocsor Istvánét: „Aligha túlzunk, ha Bocsor történelmi előadásainak tulajdonítjuk írónk élete végéig következetesen képviselt szabadelvű politikai értékrendjének és felfogásának a megalapozását.” „Bocsornak ’hegelianus’ elveken nyugvó, ámde a filozófiatörténet német klasszikusánál jóval radikálisabb, aktivitásra serkentő történelemszemlélete hatott 1848-ig… A magyar történelmet nem csak a hagyományos protestáns sérelmi nézőpontból tárgyalta, hanem rokonszenvvel szólt II. József reformkísérleteiről (nem szűkítve ezt le a protestánsokat kedvezően érintő türelmi rendeletre, s ugyanezen értékeléssel találkozunk a Rab Rábyban is). Tőle indult ki ugyanakkor tanítványainak Rákóczi-kultusza” /idézet Mátyus Aliz író ajánló leveléből/.

Farkasdy Károly mértan és Széki Béla hittanórái is kivívták Jókai figyelmét.

Kerkapoly Károly jogtudós tanár hatása Széchenyi István és Kossuth Lajos méltatásaiban mutatkozik meg.

Tarczy Lajos lebilincselően színes természettani előadásai, kísérletei felkeltették az író természettudományos érdeklődését, amely megjelenik például a „Fekete gyémántok” és „A jövő század regénye” című műveiben is.

Korsós Bálint elemzése rávilágít, hogy akarva akaratlan, a tanári példamutatás az oktatáson keresztül nagy hatással van a diákok gondolkodására.