Magyarországon az 1970-es években kezdték újra felfedezni a népi kultúrát, annak szépségét, értékét. Országszerte, így városunkban is sorra alakultak a hagyományőrző csoportok.
Pápán 1996-ban alakult meg a Bakonyalja Népművészeti Egyesület Lőrincz Péter kezdeményezésére, melyet a Jókai Mór Művelődési Központ is támogatott. Az egyesület elnöke a kezdetektől 2017-ig Lőrincz Péter volt. 2017-ben változott a társaság neve a ma is használatban lévőre. Az egyesület célja, hogy a Pápán és környékén élő népművészeket, kézműveseket összefogja. Ezáltal a népművészet és kézművesség hagyományainak, szellemi értékeinek, technikai tapasztalatainak felelevenítése, valamint az igényes alkotásra, a természet értékeinek tiszteletére nevelés a különböző népművészeti és iparművészeti ágakban, kézműves mesterségekben.
Az egyesület tagjai közül hárman Pápa Város Díszoklevele kitüntetésben részesültek, míg egy tag megkapta a Magyar Kultúra Lovagja címet, egy másik tag részére pedig Év Mestere elismerést adományoztak. Ezenkívül a fafaragók, fazekasok, hímzők rangos kiállítások díjazottjai. Számos rendezvényen, kiállításon vesznek részt a tagok.
Az egyesület tagjai: Bakó Ildikó tojásfestő népi iparművész, Barthné Horváth Natasa kistermelő tejfeldolgozó, Benedekné Gosztonyi Hajnalka szalma-, csuhé-, gyékényfonó, Bódi-Babos Anita csuhé-, gyékény-, szalmafonó és textilműves, Bognárné Novák Ilona titkár, Bokodi Imréné mézeskalács készítő, Dani Xénia gyöngyékszer készítő, Doszpot Lívia ajándéktárgy készítő, Hörömpöly Imréné (Szuper Rozália) textilműves és farmer újrahasznosító, Józsa Sándorné csuhéfonó és babakészítő, Kacsák Andrea mackókészítő, Kasza Tamás játszóházvezető és ördöglakat készítő, Kiss Csaba rendezvényszervező, Kiss Zoltán Péter mézeskalácsos, Kissné Sebők Erzsébet kistermelő (erdei termékek), Kovácsné Józsa Henrietta foltvarró és textil termékek készítője, Kukor Péter fazekas, Lőrincz András szövőszék készítő, Lőrincz Péter kézi szövő és szövőszék készítő, Lukács Katalin nemezelő, Pásztor Károly népi faragó, Szabó Karolina szalmafonó, Szabó Lászlóné fazekas, Szincsák Tímea faműves és textilműves (farmer ékszerek és táskák), Szöllősi Krisztina ásvány-, gyöngyékszer készítő és kistermelő (aszalványok), Takács Tünde kézi szövő, Tóthné Radics Hajnalka kistermelő (zöldség és gyümölcs feldolgozás), Udvardi Zsolt ásvány-, gyöngyékszer készítő, Váczy György asztalos, Váczyné Agg Rita bőrműves, Viczainé Németh Ildikó textilműves.