Kategória
ipari és műszaki megoldások
Gyűjtemény

Kántor László tagja a Magyar Gyűjtők Társaságának. A több, mint 2500 darabból álló, páratlan szakma- és ipartörténeti gyűjtemény erőssége a nagy számból fakadó sokszínűség, ugyanakkor egyedi, ritka, régi darabok is találhatóak benne, amely az értékét nagyban növeli.

A gyűjtemény - nagy terjedelme révén - betekintést ad elődeink, nagyszüleink, szüleink használati eszközeibe, a különböző mesterségeket művelő mesteremberek munkaeszközeibe. Formájuk, kialakításuk a készítőik kreativitását tükrözi. A tömegcikkgyártás háttérbe szorította a kézzel készített termékeket. Majdnem minden gyártást gépesítenek, ami miatt a kézi szerszámok javarésze elveszíti jelentőségét. Vannak olyan régiek és furcsa kinézetűek is a gyűjteményben, hogy 10 emberből 1-2 tudja csak megmondani, mik is ezek tulajdonképpen.

Az 1. számú gyűjtemény a szálfegyverek gyűjteménye. Idetartozik a tőr, a bajonett, a bicska.  Ez az állomány 77 darabból áll. Figyelemmel követhető hogyan alakultak át ezek a „gyilkos” fegyverek szelíd, hétköznapi használati tárgyakká, eltüntetve róluk a célzás, rögzítés, felerősítés alkatrészeit.

A 2. számú gyűjteménybe tartozik a balta, a fejsze, a szekerce, a bárd. A gyűjtemény összesen 1057 darabból áll, különlegessége a 25 darabból álló Csoknyay-féle kollekció. A leghíresebb magyar kovács üzem a szentendrei „Csoknyay" volt, melyet 1905-ben Csoknyay Jenő alapított. Kovácsolt szerszámai európa szerte híresek voltak. A vásárlók, mesterek tudták, „a csoknyai-féle szerszámok egy életre szólnak".

A 3. számú gyűjtemény az asztali szerszámok gyűjteménye, amely ács, asztalos, bognár, valamint kádár mesterségek kézi szerszámait mutatja be. Összetétele: 312 db gyalu, 50 db vonókés (szíjókés), 16 db tisztító gyalu (füles gyalu), 40 db fűrész, 60 db fúró, 48 db mérő, jelölő, rajzoló eszköz.

A 4. számú gyűjtemény az orsó-, fogasléc menetes csavarkulcs gyűjtemény, a funkciójukat vesztő szerszámok gyűjteménye.

A gyűjtemény túl van a felhalmozás időszakán, teljesnek tekinthető, kiállításra előkészített.  Kántor László küldetésének érzi, hogy ezeket a szerszámokat megőrizze az utókor számára.