Kategória
épített környezet
agrár és élelmiszergazdaság
ipari és műszaki megoldások
kulturális örökség
turizmus és vendéglátás
Edvy malom

Pápa bel- és külterületén számos malom működött az évszázadok folyamán: Papiros-, Hatkerekű-, Igali-, Sávolyi-, Csingeri-, Hantai-, Bogáts-, Camerális-, Kishantai-, Bocsor-, Kapitány-, Város-, Tizes-, Papiros-, Mester-, Pap-, Felső Eperjesi Küllü- és a Fehér malom. A város vízimalmainak a Tapolca-patak adott energiát. A Tapolca-patak 21 km hosszú, kanyargós patak, amely a Pápától 6 km-re levő Tapolcafőn eredt, és Malomsoknál ömlött a Marcalba. 33 malmot működtetett. Ma már nem mindegyik malom épületét tudjuk megtekinteni. Van, amelyiket átépítették, van amelyiket lebontották, és van, amelyiket felújították. Ritkaságnak számít, amelyiket szépen felújítva, meghagyva az eredetiségre utaló jegyeket, egykori működését bemutató kiállítást létrehozva működtetnek, és megnyitják kapuikat a nagyközönség előtt. Erre példa az Edvy malom fogadó és barokk udvarház.

A vízimalom jelenléte már a középkortól folyamatosan kimutatható volt a Benedictus és a Kapitány malom szomszédságában a Tapolca mentén ott, ahol kanyarodik a patak. Innét a folyó DNY-ra fordult, és a Gyimóti úttal párhuzamosan elérte a "Csókát".

Első ismert tulajdonosa Hodus volt, akiről a Hódoska elnevezést kapta. Egyéb ismert nevei a malomnak: Csillag, Bocsor, Uki, Kishantai, Edvy. A Csillag, Bocsor, Edvy nevek a tulajdonosokra utalnak. A Kishantai név pedig a Kishegy mellettiségére utal. Az 1800-as évek elején a gróf Somogyi család birtokába került. A malom utolsó tulajdonosa Edvy Károly volt. Az államosítás után leállították a malmot, és a lakóépületben szegény sorsú családok éltek. Az évtizedek alatt nagyon leromlott állapotba került az épületegyüttes. 2001-től kelt új életre, miután az utolsó tulajdonos leszármazottai és örökösei — az unoka, Sántha Csaba lelkes vezetésével— visszavásárolták azt, és évek fáradhatatlan, kitartó munkájával tették használhatóvá, értékessé, felújítva a malmot és felépítve a fogadót. Az udvarház-fogadó a malomépület teljes, műemléki felügyelet alatt végrehajtott felújításával, helyreállításával jött létre. A munkálatok költségeit magánerőből és pályázati támogatásokból oldották meg.

Az épület jelenleg a nemzeti értékek szolgálatában malomtörténeti kiállítást és egy szépen felújított épületegyüttest mutat a látogatóknak. Ezenkívül vendégfogadó és étterem is működik benne. A tárgyi emlékek, értékek bemutatásán túl a szellemi értékek ápolásáról is gondoskodnak rendezvények, előadások tartásával.

Testnek, léleknek gyönyörködtető és hasznos a malom fogadó vendégének lenni.

A Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Veszprém Megyei Értéktár Bizottsága a nemzeti értéket 2017. február 13-án felvette a Veszprém Megyei Értéktár épített környezet szakterületi kategóriájába.

https://ertektar.vpmegye.hu/index.php/16-veszprem-megye-ertektar/turizmus-es-vendeglatas/51-papai-edvy-malom-fogado-es-barokk-udvarhaz